- Dnes objednáte, následující pracovní den odesíláme.
- Doprava PPL, doručení druhý den od odeslání
- Osobní odběr v Praze Stodůlkách
Stříbro je známé od starověku. Již staří Římané postřehli, že jejich důstojníci, kteří pili výhradně jen ze stříbrných pohárů, byli méně nemocní než řadoví legionáři používající poháry hliněné. Důvodem je to, že elementární stříbro samo o sobě je vysoce aktivní vůči bakteriím a ve formě nanočástic je ještě účinnější vůči mikrobům.[1]
Je dokázáno, že stříbro má antibakteriální účinky. Antimikrobiální aktivita stříbra je účinná téměř proti 650 druhům bakterií. [2] Už Klasen oznámil, že stříbro je vhodné na ošetření popálenin. Gosgeher zjistil, že při experimentech na zvířatech s postříbřenými nástroji, se redukuje počet infekcí. [3]
Ionty stříbra ovlivňují látkovou výměnu buněčného systému bakterií, potlačují dýchání a bazální metabolismus na elektronové úrovni a dopravu substrátu v buněčné membráně. Příjem stříbrných iontů do buňky se může uskutečňovat pomocí několika mechanismů, včetně pasivní difúze a aktivního transportu iontů. Stříbrné ionty se mohou vázat nespecifickou vazbou na buněčný povrch a způsobovat tak nefunkčnost buněčné membrány. Pozitivně nabité stříbrné ionty uvnitř buňky přerušují kritické funkce mikroorganismů. Stříbrné ionty jsou vysoce toxické pro mikroorganismy, ale vůči lidským tkáňovým buňkám vykazují poměrně nízkou toxicitu. [4] Snadno vytváří donor-akceptorní vazbu se skupinami obsahující dusík, síru a kyslík. Primární molekulární cíle stříbrných iontů v buňce jsou thiolátové skupiny, které se vyskytují v enzymech. Dochází k denaturaci enzymů a následné smrti (udušení) mikroorganismu. [5]
V dnešní době má také velký význam nanostříbro, což je malý shluk atomů stříbra, menší než 100 nm. Nanočástice stříbra se lehce přenáší přes buněčné membrány, proto se uplatňují při podávání léčiv.
Využítí stříbra či nanostříbra je široké například při jednorázové dezinfekci menších zdrojů pitné vody (studny), je součástí vojenských pohotovostních souprav, které umožní v terénu získat pitnou vodu i z velmi znečistěných zdrojů. Příkladem jednoho z prvních komerčních využití stříbra v oblečení jsou ponožky impregnované nanočásticemi stříbra. Tyto ponožky mají širokospektrální antibakteriální účinky (vstřebávají pot, likvidují bakterie), slouží jako prevence plísní, mykóz a napomáhají je odstranit. [6] Částice stříbra také nalezneme v různých mastech na podrážděnou a zánětlivou pokožku. Dále se běžně používají náplasti se stříbrem, které významně snižují riziko infekce rány a urychlují proces hojení.
V neposlední řadě se ze stříbra vyrábějí Silverette® Léčivé kloboučky [7] pro kojící maminky. V Evropě jsou na trhu již po mnoho let a dále se rozšiřují do celého světa. Pokud jsou prsní bradavky bolestivé, zarudlé nebo již popraskané, znamená to činnost nežádoucích bakterií na povrchu kůže. Tyto bakterie lze zničit přírodním způsobem pomocí iontů stříbra, při přikládání kloboučků mezi kojeními.
Je důležité zachytit první stav nepohody bradavek a kloboučky co nejdříve aplikovat. V případě horšího stádia poškození bradavek nemusí být hojení tak rychlé. Silverette® Léčivé kloboučky jsou alternativou k hydrogelovým polštářkům a hojícím mastem. Přikládají se mezi kojeními, bradavky se dobře regenerují a úleva od bolesti nastává již v prvních hodinách používání.
Jednou z výhod kloboučků je možnost jejich opětovného využití kdykoliv se problém objeví znovu, např. má-li žena velmi citlivé bradavky a zvyšuje se potřeba kojení. Oproti hydrogelovým polštářkům, které je nutné vyměňovat každých 24h, jsou kloboučky napořád.
Silverette® Léčivé kloboučky jsou velmi hygienické a snadno se udržují v čistotě. Před prvním použitím se omyjí vodou a pastou z jedlé sody a vody. Po omytí se do kloboučku nakape mateřské mléko a přiloží se na bradavku. Po použití stačí kloboučky jen omýt vodou. Čištění jedlou sodou se doporučuje jednou denně.
Během používání kloboučků není nutné přerušovat kojení. Stříbro je přírodní materiál a k miminku se nedostanou žádné nežádoucí chemické látky. Při aplikaci kloboučků není vhodné používat další léčivé přípravky na hojení bradavek, protože by se snížila funkce stříbra. Ze stejného důvodu se kloboučky nesmí nikdy desinfikovat. Mezi výhody používání kloboučků patří také přirozené přisátí miminka, protože bradavka není kluzká, jako po použití krému.
Při obtížích s bolestivými či poškozenými bradavkami je vhodné vyhledat laktační poradkyni, aby zkontrolovala techniku kojení. Bolest bradavek by se mohla i po vyléčení pomocí kloboučků vracet díky nesprávné technice kojení. Příčin bolestivých a popraskaných prsních bradavek může být více (např. infekce, dermatitida, syndrom bílé bradavky), proto je velmi vhodná konzultace s lékařem nebo laktační poradkyní.
Literatura:
[1] http://scienceline.org/2008/04/18/tech-heger-silver/ 2012
[2] Perelshtein I., Applerot G., Perkas N., Guibert G., Mikhailov S., Gedanken A., Nanotechnology19 (2008) 245705 (6pp)
[3] Veronika Švachová, Modifikace celulózy pro medicinální účely, Masarykova univerzita v Brně, Ústav chemie, 2010
[4] Gibbin B., Warner L., The role of antimicrobial silver nanotechnology, MDDI Article Index,2005
[5] Dr Terence Childs, Germ killing coatings, PPCJ- August 2005
[6] www.nanosilver.cz 2012
[7] www.silverette.cz a www.silverette.com 2012
Zpracovala Ing. Adéla Přibylová 22.10.2012